YENGEÇ: 21 Haziran- 21 Temmuz

Öncü Nitelik, Dişil Enerji, Su Elementi

Burcu Yöneten En Güçlü Gezegen: Ay

Burcun Rahat Olduğu Gezegen: Jüpiter

Burcun Bulunmak İstemediği Gezegen: Satürn

Burcun Kendini Gösteremediği Gezegen: MarsYENGEÇ BURCU DER Kİ; “HİSSEDİYORUM!”

YENGEÇ BURCUNUN en doğal içgüdüsü; hissetmek ve sezgilerle hareket etmektir. Aklın ve rasyonel düşünmenin, konuşmanın yerini hissetmek ve içten gelen duygularla hareket etmek alır.

YENGEÇ; duyguların kattığı anlamı hayatına yansıtan, besleyen, büyüten, yetiştiren ve karşısındaki kişilere anaç bir tavır sergileyen bir burçtur. Duygularıyla hareket ettiği için insanlarla empati kurma ve olaylara karşı tarafın hislerine önem vererek bakma gibi yetenekleri oldukça gelişmiştir.

YENGEÇ BURCU için anılar ve geçmiş oldukça önemlidir. Onu etkileyen tüm o hatıraları zihninin raflarında en iyi şekilde tutar ve ihtiyaç duyduğu anda en ince ayrıntısına kadar hatırları. YENGEÇ BURCUNUN bilinçdışıyla olan ilişkisi de oldukça gelişmiştir. Bilinçaltının gizli kapıları ona bu hayatta yol gösterici olmuştur.

Ev, aile, vatan sevgisi gibi konular YENGEÇ BURCU için oldukça önemlidir hatta bu konular çoğu Yengeç için kutsaldır. Ailesiyle ilgili eleştirileri kabullenmekte zorlanabilir. Bu YENGEÇ'in çoğu zaman duygularını fazla önemseyip olaylara rasyonel bakamayan tavrının en iyi örneklerinden biridir. Yemek yapma konusunda diğer burçlara göre çok daha yeteneklidir,

Ailesinin duygusal güvenliğini sağlamak YENGEÇ için oldukça önemlidir. Annelik etme içgüdüsü onun sosyal çevresinde ve ikili ilişkilerinde besleyen ve ilgi gösteren taraf olmasını sağlar. Zaman zaman bu yönünü abartıp karşı tarafı gereksiz ilgiye boğabilir. Ve aynı ilgi ve alakayı karşı taraftan göremeyince alınganlık gösterebilir.

YENGEÇ'in bir kabuğu vardır, kendini güvence altına alma adına etrafına duvar örebilir. Kendini korumaya oldukça duyarlıdır ve hayatında sağlam temellere ihtiyaç duyar.

Gölge yani olumsuz yönüyle YENGEÇ; aşırı anaç ve duyarlı davranabilir. Kaprisli ve kaygılı davranıp insanlara gösterdiği ilgiyi aynı ölçüde karşı taraftan talep edip, aynı ölçüde olmadığında bundan dolayı kırılabilir.

Karşıt burcu olan OĞLAK BURCUNA kaçtığı yani benzediği noktalarda ise aşırı işkolik ve işi, sorumlulukları konusunda fazla ve abartılı özveride bulunan birine dönüşebilir.