YAY 21 Kasım- 21 Aralık

Değişken Nitelik, Eril Enerji, Ateş Elementi

Burcu Yöneten En Güçlü Gezegen: Jüpiter

Burcun Rahat Olduğu Gezegen: Güney Ay Düğümü

Burcun Bulunmak İstemediği Gezegen: Merkür

Burcun Kendini Gösteremediği Gezegen: Kuzey Ay DüğümüYAY BURCU DER Kİ; "DERİN BİLGİYE ULAŞIYORUM!"

Zodyağın en iyimser burçlarından biri olan YAY’ın ateş elementinin verdiği enerji ile ilgilendiği konularda hızlı hareket geçer.Karşıt burcu olan İKİZLER burcundaki bilginin daha yüzeysel bilgi yay burcunda derin bilgiye ulaşma isteğine dönüşmüştür.

YAY BURCU olaylara felsefik yaklaşır, gerçeği arama arzusundadır. İlgilendiği konulara karşı oldukça heveslidir fakat dikkatinin çabuk dağılması ve farklı bir konuya yönelmesi onun değişken taraftalarındadır.

Gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek YAY BURCUNUN hayattaki en büyük tutkularından biridir. Yaptığı yolculuklar, gördüğü yeni yerler, öğrendiği yeni öğretiler onun ruhunun ilacı gibidir.

YAY; insanlara ve belirli bir yere bağlanmaktan hoşlanmaz. Verdiği sözleri her zaman tutamaz, çoğu zaman ağır sorumluluklar almayı sevmez. Olaylara genellikle evrensel bir yaklaşımla bakar yay.

YAY BURCU insanlara karşı iyi niyetlidir ama çoğu zaman da düşüncelerini filtrelemeden dile getirdiği için patavatsız ve zaman zaman alaycı olabilir.
Onun için hayat bir maceradır ve o bu macerayı en iyi şekilde tamamlamak ve bu macerada sürekli yeni bir şeylerle karşılaşıp onları keşfetmek ister.

YAY BURCU yabancı kültürlerle ve yurtdışıyla çok alakalıdır. Bilgiyi yayma konusunda oldukça yeteneklidir. Sporla alakalı bir burçtur. Bir gezgin gibi dünyayı gezip, bir filozof gibi yeni konuları öğrenmek ve bu konularda ustalaşmak ister.

Gölge yani olumsuz yönüyle bilgi konusunda egosunu devreye sokabilir, çok bildiğini düşünüp bilgisini kullanıp insanları küçük görüp ve kendiyle böbürlenebilir. Zaman zaman onun bu tavırları dışarıdaki kişiler tarafından oldukça kaba bulunabilir. YAY BURCU kısa yoldan yargıya varıp kendi fikir ve inançlarını insanlara dayatabilir. Olayları abartıp, kendine duyduğu güveni abartabilir.

Karşıt burcu olan İKİZLER’e kaçtığı noktalarda ise daha yüzeysel bilgiye yönelip derin bilgiden uzaklaşacaktır.