OĞLAK: 21 Aralık – 21 Ocak

Öncü, Dişil, Negatif, Toprak Elementi

Yönetici Gezegen: Satürn

Yücelen Gezegen: Mars

Zararlı Gezegen: Ay

Düşük Gezegen: Jüpiter"BAŞARMAK İSTİYORUM!"

OĞLAK BURCUNUN başladığı gün kış soltistine yani kış mevsiminin başlangıcına denk gelir. Öncü bir toprak burcu olan OĞLAK BURCU maddesel dünyanın getirilerini, başarıyı, hırsı ve azmi oldukça önemser. Onun için saygınlık kazanmak bu dünyadaki en önemli amaçlarından biridir.

Taşıdığı ya da sahip olduğu unvan, içinde bulunduğu statü oğlak burcunun kendini güvende hissetmesi için önemli konulardır. OĞLAK sorumluluklarını bilir, çalışkandır ve gelenekçi bir tavırdadır. Alışılmadık şeyleri denemekten hoşlanmaz.

OĞLAK BURCUNUN hayatında bir amaç olması oldukça önemlidir. O bu amaç için çalışmalı, kazanmalı ve başarılı olmalıdır. OĞLAK kuralları ve disiplini sever ve onun düzen anlayışında hayatın belli prensipleri olmalıdır. Kendini gerçekleştirmek ve hedeflerine ulaşmak için azimle çalışır.

OĞLAK; iyi bir idareci ve yönetici olabilir. Organize etme yeteneği oldukça gelişmiştir ve güvenilirdir. İnsanlara verdiği sözleri tutmak, kendisinden yapılması beklenen işleri zamanında tamamlamak ister.

OĞLAK; birçok konuya tedbirli yaklaşır ve bazen bu tedbirli yaklaşımı yüzünden fırsatları kaçırabilir. OĞLAK olaylara genellikle bir mantık çerçevesinden baktığı için çoğu zaman duygusuz görünebilir. Onun için duygulardan çok mantıklı aksiyonların anlamı vardır.

OĞLAK gölge yani olumsuz yönüyle olaylara karşı fazla kuralcı yaklaşıp katı bir yaklaşıma girebilir. Kendisiyle ve duygularıyla yeterince bağ kuramayıp sadece maddesel ve mantıklı yaklaşımla özünden uzaklaşabilir. Her şeyi fazla ciddiye aldığı için dışardan sıkıcı görünebilir. Aynı zaman otoriteyi temsil eden OĞLAK BURCU, bu noktada daha da sertleşebilir.

Karşıt burcu olan YENGEÇ BURCUNA kaçtığı yani benzediği noktalarda ise daha şikayet edip küsen bir ruh haline bürünebilir.