MERKÜR: “NASIL DÜŞÜNÜYORUM?

Simgelediği Gün: Çarşamba

Gezegenin En Güçlü Olduğu Burcu: Başak ve İkizler

Gezegenin En Rahat Olduğu Burç: Başak

Gezegenin Bulunmak İstemediği Burç: Balık

Gezegenin Kendini Gösteremediği Burç: Yay ve Balık

Doğum Haritasında Sahip Olduğu Ev: 3. Ve 6. Ev

 

MERKÜR; nasıl düşündüğümüzü ve aklımızı nasıl kullandığımızı gösteren gezegendir. Etrafımızdaki olayları ve kişileri nasıl algıladığımız doğum haritalarımızdaki MERKÜR ile ilişkilidir. Bilgi toplamak, yeni şeyler öğrenmek ve değişik düşünce biçimlerini kavramak Merkür’ün fonksiyonlarıdır. Rasyonel aklımızı ve mantığımızı bu gezegen sayesinde kullanırız.

Haritalarımızda MERKÜR’ün bulunduğu konum ve burç öğrenme şeklimizi, bilgiye ulaşma stilimizi ve bilgiyi edinme süreçlerimizi gösterir. Konuşma ve yazma stilimiz, zekamız, örenme becerilerimiz, bilin ve bilinçdışı arasındaki iletişimimiz MERKÜR’ün konularıdır.

Kişinin herhangi bir konuyu aklında tutma yönü, öğrenmedeki kolaycı yaklaşımı ve yeni konuları hızlı öğrenmesi onun MERKÜR gezegeninin iyi konumda olduğu gösterebilir. (Haritanın bir bütün olduğunu unutmamak gerekiyor.) Doğum haritalarındaki güzel yani rahat açılara ve gezegen temaslarına sahip MERKÜR konumları kişiye pratik ve keskin bir zeka verebilir.

MERKÜR; bilgiyi nasıl toparladığımız, bir araya getirdiğimiz ve analiz ettiğimizi gösterir. Bilgiyle kurduğumuz bağ, düşüncelerimizi aktarış biçimimiz MERKÜR’ün konularıdır ve muhakeme yeteneğimizin ne kadar güçlü olup olmadığıyla ilişkilidir.

Doğum haritalarındaki zorlu konumda olan bir MERKÜR kişinin aklının kendini sadece akıldan ibaret zannetmesini sağlayabilir. Sadece akla odaklanmış ve akıldan başka  bir şeye öreğin duygulara önem vermeyen bir halde olabilir.

Diğer yandan zorlu açılardaki bir MERKÜR harita sahibinin uyanık ve cin fikirli olmasını da sağlayabilir. Bu kişinin MERKÜR’ü aklını kötüye kullanmasına sebebiyet verebilir. Ya da tam tersi zorlu konumlar kişide boş ve akılcı olmayan konuşmaları ve yavaş bir öğrenme sürecini gösterebilir.