DOĞUM HARİTAMIZDA MC (MIDHEAVEN) YANİ TEPE NOKTASI NEDİR?

Doğum haritalarımızda MC (MİDHEAVEN) yani TEPE NOKTASI; doğum haritalarımızdaki 10. Evi yani “Meslek” ve “Kariyer” alanımızın başlangıcını temsil eden noktadır.

10. Ev bizlerin toplum içerisinde hangi rolü üstlendiğimizi, topluma neler yaparak katkıda bulunduğumuzu ve mesleki anlamda hangi rollerde yer almamızın bizlere fayda sağladığını, aynı zamanda tatmin ettiğini gösteren evimizdir. Bu alanda yani 10. Evde bahsedilen meslek kişinin kadersel anlamda bu dünyada yapmayı arzuladığı ya da yaparak keyif alıp doyuma ulaşacağı meslektir.

MIDHEAVEN yani TEPE NOKTASI; bir kişinin saygı duyup diğer yandan çok beğendiği ve olmasını arzu ettiği yapıyı, aynı zamanda yeteneklerini de gösterir. MIDHEAVEN; harita sahibinin gençlik yıllarında daha soyut bir kavram olarak görünürken ilerleyen yaşlarında TEPE NOKTASI’nın anlamı daha da derinleşir ve kişinin bu hayatta deneyimlediği konulara fazlasıyla bağlı hale gelir.

TEPE NOKTASI; kendimizi en bilinçli şekilde ifade edebildiğimiz noktadır. Burada kendi egomuz, isteklerimiz ve olmak istediğimiz her ne ise o devreye girer. TEPE NOKTASI bizim bu hayatta tüm kapasitemizi ortaya koyup gelmek istediğimiz en üst alandır.

Tüm bu arzularımızı nasıl gerçekleştireceğimizi 10. evimizi yani TEPE NOKTASI’nı başlatan “BURÇ” gösterir. Örneğin 10. Evi Koç burcu olan (yani 10. Evini Koç burcunun başlattığı) bir harita sahibi bu hayatta cesur olmayı, atılganlık gösterebilmeyi, yeri gelince savaşmayı ve korkusuzca mücadele edebilmeyi takdir eder. Ve bu hayatta kendinde geliştirme ihtiyacı duyduğu ana konular her zaman bunlar olacaktır. Bilinçli bir şekilde kendinde bu özellikleri geliştirmek isteyecek ve bu özellikler kendinde geliştikçe egosunu ve tatmin duygusunu besleyecektir.

MC yani TEPE NOKTASI; bizler için en değerli isteklerimizin ve yeteneklerimizin zirve noktasıdır. MC diğer yandan şöhretli ve ünlü olmakla da alakalıdır. Biz haritalarımızın TEPE NOKTASI’nda parlarız. Orada sahip olduğumuz yetenekleri en iyi şekilde gösterip, kendimizin en iyi versiyonumuzu ortaya koyarız. Burada alkış alıp takdir edilmeyi isteriz.

TEPE NOKTASI (MC); bizlerin bu hayatta sahip olduğumuz ve geliştirebileceğimiz potansiyelimizi görmemizi sağlar. Ve bu potansiyeli nasıl kullanırsak başarıya ve istediğimiz noktaya ulaşırız bununla ilgili bizlere yol gösterir.

TEPE NOKTAMIZA yakın açılarda olan gezegenler ise bizlerin topluma katkıda bulunacağımız ve kendimizi göstereceğimiz alana ne şekilde ve nasıl ulaşacağımızı gösterir.