KOÇ BURCU: 21 Mart – 21 Nisan

 

Öncü Nitelik, Eril Enerji, Ateş Elementi

Burcun Yöneten En Güçlü Gezegen: Mars

Burcun Rahat Olduğu Gezegen: Güneş

Burcun Bulunmak İstemediği Gezegen: Venüs

Burcun Kendini Gösteremediği Gezegen: SatürnKOÇ BURCU DER Kİ; “BAŞLATIYORUM!”

KOÇ BURCU; Zodyak'ın başlangıcını temsil eder. İlkbahar Ekinoks'u ile karşımıza çıkıp benliğin ve ben olmanın önemini bizlere ilk ve en güzel şekilde gösteren burçtur.

KOÇ BURCU; savaşçıyı simgeleyen, fetheden, gözüpek, korkusuz bir arketip olarak karşımıza çıkar. Dürtüsel ve spontan olan KOÇ BURCU çoğu zaman hareketlerini düşünmeden ortaya koyar, diplomatik davranmaktan ziyade kendi benliğinin içinden geldiği şekilde davranmak ister.

Bilinmeyeni keşfetmek, daha önce yapılmamış bir şeyi yapacak cesareti göstermek tam olarak KOÇ BURCUNA özgü bir tavırdır.

Dürüst, ilgilendiği konularda atılganlık gösteren, hevesli, başkalarından bağımsız en önde giden ve ben diyen bir burçtur KOÇ BURCU. Buradaki "ben" kavramı kulağımıza olumsuz bir özellik gibi gelmemeli. KOÇ’un benliğine ve kendi fikirlerine verdiği önem etrafındaki insanlardan daha önemlidir. O her zaman kendi dürtü ve fikirleri doğrultusunda hareket edecek ve kendi kişisel benliğini hep en yukarıda tutacaktır. Çünkü KOÇ BURCU her şeyden önce kişisel ve bireyseldir.

KOÇ BURCUNUN dikkati çok çabuk dağılır. Olaylara bir çocuk hevesinde yaklaşması onun çoğu zaman konudan konuya geçmesine ve zaman zaman da öncü bir ruh ile başladığı konuları tamamlayamamasına neden olur. Müthiş bir başlama kapasitesine sahipken ilgilendiği her konuyu süreklilik içerisinde yürütmesi ve sonlandırması her zaman çok da mümkün olmaz.

KOÇ BURCU elini taşın altına koymaktan korkmaz ve asla kaçınmaz. Başkalarının ona direktif vermesinden hoşlanmaz.

KOÇ BURCUNUN liderliği bir şeyleri başlatma ve öncülük etmesini sağlayan bir liderlik tarzıdır. Kitleleri peşinden sürüklemekle, insanları kendi fikirlerine inandırmakla uğraşmak istemez.

KOÇ BURCU için kendi yüreğinde yanan ateşin peşinden gitmektir önemli olan, başkalarının ne düşündüğü ya da ne yaptığı değil.

KOÇ BURCU zor gibi görünen ama samimi bir burçtur. Zaman zaman karşıt burcu TERAZİ'ye benzediği noktalarda insanlarla daha uyumlu olma çabası gösterebilir. TERAZİ burcuna kaçtığı zamanlarda direkt tavırlardan ziyade pasif agresif tavırlar içerisinden hareket edebilir.